Domovy dôchodcov-Neriešenie?

Autor: Branislav Cvacho | 13.8.2012 o 15:55 | (upravené 13.8.2012 o 22:13) Karma článku: 6,37 | Prečítané:  672x

Každý z nás, pokiaľ sa toho dožijeme, bude raz starý. Budeme potrebovať, aby nám niekto v bežnom živote pomohol. Nezáleží na tom, či to bude len cesta do obchodu, donáška jedla alebo kompletná starostlivosť, keď sa nebudeme schopní o seba postarať.

 zdroj www.stardos.sk

Niekedy ani netreba byť starý, aby sme si túto situáciu odskúšali. Stačí, že nás skolí chrípka a štyridsiatky horúčky nám nedovolia vstať z postele. Nikto nemá radosť zo situácie, keď je odkázaný na pomoc druhých. Pomoc by mala byť poskytovaná spôsobom, ktorý nebude zdôrazňovať nedostatky ľudí. Systém pobytových zariadení na Slovensku,či už sú to pobytové zariadenia pre seniorov alebo oddelenia,liečebne pre dlhodobo chorých túto požiadavku nespĺňajú. Okrem faktu, že prevádzka týchto zariadení je drahá a častokrát ju nie sú schopní klienti ani s prispením rodiny zaplatiť, vytrhujú klientov z ich prirodzeného prostredia a rapídne znižujú kvalitu ich života. Opäť sa jednoducho môže vžiť do situácie seniora každý z nás. Pri chorobe si vyberieme možnosť liečiť sa doma so zodpovedajúcou starostlivosťou alebo dáme prednosť pobytu v nemocnici?

Na Slovensku dlhodobo diskutujeme, ako je naším dobrým zvykom a každá vláda deklaruje podporu starostlivosti o seniorov a chorých ľudí v ich domácom prostredí. Bohužiaľ dlhodobo zostáva len pri rečiach. Z finančného hľadiska je starostlivosť poskytovaná doma najvýhodnejšia pre štát, obce i rodinu. Okrem finančnej stránky je tu i tá spomínaná vyššie. Nesporný komfort vlastného domáceho prostredia. Čomu by ste dali prednosť vy pri opatrovaní otca alebo mamy-zariadeniu pre seniorov alebo kvalitnej starostlivosti v ich vlastnom domove?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

SVET

Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?