Opatrovanie rodičov- s čím sa stretneme...

Autor: Branislav Cvacho | 16.8.2012 o 13:59 | (upravené 16.8.2012 o 14:07) Karma článku: 9,93 | Prečítané:  1192x

Pri práci s ľuďmi, ktorí potrebujú vašu pomoc sa stretnete s viacerými situáciami, na ktoré vás nemôže nič dopredu pripraviť. Všetci čo nerobia túto prácu profesionálne sú konfrontovaní s množstvom problémov. Prvý problém je psychický-ide predsa o moju mamu, otca. Musím byť pri nej a asistovať jej doslova pri všetkom.

Mnoho ľudí to vzdá už v tejto fáze, pretože to jednoducho nezvládne. Je to v poriadku-každý sme iný. Ďalej musí človek bez skúseností pri starostlivosti riešiť praktické veci. Ako mám mamu chytiť, otočiť, prezliecť, umyť, prebaliť, tak aby som jej neublížil? Zdanlivé maličkosti prerastajú niekedy až do nezvládnuteľných rozmerov. V rodine nastáva pomaličky pocit zúfalstva. Stále hovorím o rodinách, ktoré majú snahu a záujem sa o svojho príbuzného skutočne postarať. Vo väčšine prichádza pomalá zmena k lepšiemu, keď sa rodina dozvie niečo v lekárni, niečo od známych i z ďalších zdrojov.

Častokrát sú deti konfrontované i s ďalšou vecou. Ako sa môžem 24 hodím starať o svojho rodiča, keď mám svoju rodinu a svoju prácu. Nemôžem si dovoliť zostať doma, bez práce, pretože príspevok od štátu nepokryje zväčša ani potreby opatrovaného, vzhľadom na cenu liekov a ďalších pomôcok.

Situácia je vážna a preto by tieto rodiny mali mať dostatočnú osvetu, ako si môžu pomôcť sami a kde sa môžu naučiť skutočne základné veci o starostlivosti o ležiaceho človeka. Ak sa rodiny z akéhokoľvek dôvodu nemôžu-nedokážu postarať, musia mať prístup ku kvalitnej opatrovateľskej službe. Nie je podstatné či je opatrovateľská služba verejná (zabezpečovaná obcou, mestom) alebo súkromná.

V rámci kvality opatrovateliek spomeniem príklad z nemenovanej obce. Pri bezvládnom ležiacom človeku s preležaninami sa vystriedalo 12(!) uchádzačok o prácu opatrovateľky, všetky samozrejme s absolvovaným opatrovateľským kurzom. Ani jedna z týchto dvanástich si netrúfla postarať sa tohoto človeka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

DOMOV

Uhrík z ĽSNS mieri na nitrianskeho župana, extrémisti môžu uspieť

Ak prejdú jednokolové voľby, šance stúpnu.

SVET

Dávajte pozor, kam šliapete. Bitka o Mosul sa vlastne len začala

Radikáli nemajú veľkú šancu ubrániť sa.


Už ste čítali?